KONCEPCJA FUNKCJONOWANIA I ROZWOJU ZESPOŁU SZKÓŁ W SIEDLCU
KONCEPCJA FUNKCJONOWANIA I ROZWOJU
ZESPOŁU SZKÓŁ W SIEDLCU
Prace nad tworzeniem koncepcji rozpoczęły się w 2012r. Na podstawie ewaluacji wewnętrznej związanej z realizacją programu Szkoły Uczącej Się sporządzono profil szkoły ukazujący jej mocne i słabe strony. W pracach uczestniczyli nauczyciele, przedstawiciele rodziców, uczniów i pracownicy obsługi i administracji.
Przy tworzeniu koncepcji również wzięto pod uwagę wnioski, jakie przedstawiali rodzice na posiedzeniach rad rodziców. Oto one:
- Należy doposażyć szkołę w sprzęt komputerowy, rozbudować sieć internetową, zakupić nowoczesny sprzęt multimedialny.
- Należy rozwiązać problem szatni w związku z pojawiającymi się przypadkami kradzieży. Rozwiązaniem będzie rozłożony w czasie zakup szafek ubraniowych.
- W związku z rosnącą liczbą uczniów oraz wydłużeniem czasu przebywania ich w szkole istnieje potrzeba zorganizowania kuchni ze stołówką.
Nauczyciele analizując wyniki sprawdzianów i egzaminów, dokonując diagnoz wskazują na obniżającą się motywację uczniów do nauki. Widzą konieczność podjęcia ścisłej współpracy: uczeń z nauczycielem, nauczyciel z nauczycielem, nauczyciel z rodzicem. Te spostrzeżenia mają swoje odbicie w koncepcji.
Do tworzenia koncepcji posłużyły też wyniki ankiet skierowane w ostatnich latach do uczniów.
Charakterystyka
Szkoła w Siedlcu funkcjonuje od 1946r. Do dzisiaj jej mury opuściło kilkaset absolwentów, których kariery w świecie nauki, polityki, biznesu, wojska, służby zdrowia, działalności społecznej i religijnej są wzorem dla obecnych uczniów. Tak bogaty dorobek i tradycja jest dla nas wielkim zobowiązaniem. Od 1999r. szkoła mieści się w nowym, nowoczesnym obiekcie.
W roku szkolnym 2013/14 w Zespole Szkół funkcjonuje 16 oddziałów:
Szkoła podstawowa: 0a, 0b, 0c, Ia, Ib, II, III, IV, V, VIa, VIb
Gimnazjum: I, IIa, IIb, IIIa, IIIb
Z młodzieżą pracuje 27 nauczycieli oraz 6 pracowników administracji i obsługi. Do dyspozycji nauczycieli i uczniów pozostaje: 16 pracowni, w tym komputerowa, sala gimnastyczna, boisko wielofunkcyjne, szkolny plac zabaw.
Szkoła bierze udział w następujących projektach:
- Akademia Uczniowska
- COMENIUS
- Szkoła Ucząca Się
Najważniejsze działania:
- Budowa e-szkoły.
- Przebudowa szkoły w celu wygospodarowania nowych klas, kuchni, stołówki.
- Kontynuacja wprowadzania reformy systemu oświaty, w tym reformy programowej.
- Ustawiczne doskonalenie się kadry pedagogicznej (m.in. uczestnictwo w szkoleniach, w różnych formach dokształcania, w zjazdach, kongresach ).
- Ustawiczna praca nad podniesieniem efektów kształcenia i wychowania.
Przyszłość naszej szkoły – najbliższa i dalsza
Stworzenie wykonalnej wizji szkoły wymaga osadzenia jej w realiach tj. uwzględnienia mocnych i słabych stron, a także szans i zagrożeń tkwiących w środowisku lokalnym. Ważna tu była praca całej społeczności szkolnej. Wypracowano:
- Mocne strony
- Długoletnia pozytywna tradycja, dogodna lokalizacja szkoły, funkcjonalny i nowoczesny budynek, kompetentni i innowacyjni nauczyciele, uczniowie i rodzice coraz bardziej świadomi współodpowiedzialności za szkołę, jej dobra „marka” w środowisku.
- Akceptacja szkoły przez uczniów.
- Przepływ informacji między wszystkimi podmiotami działającymi w szkole jest dobry. Wszelkie niedociągnięcia są na bieżąco zgłaszane, podejmuje się działania do ich eliminacji. Promuje się też sukcesy i osiągnięcia szkoły w różnych dziedzinach.
- Wszystkie środowiska szkolne mają podobną wizję placówki.
- Wysoko oceniono działania opiekuńcze i pomoc szkoły w pokonywaniu trudności uczniów.
- Szkoła dobrze funkcjonuje w społeczności lokalnej. Pełni rolę centrum życia społecznego, kulturalnego, a także rekreacji.
- Słabe strony
- Potrzebne duże nakłady finansowe na modernizację i wymianę sprzętu informatycznego, zorganizowanie stołówki i kuchni, zakup nowoczesnego sprzętu multimedialnego.
- Niska świadomość uczniów i rodziców ważności procesu edukacyjnego dzieci.
- Obniżenie stopnia rozwoju osobistego i społecznego uczniów.
- Szanse
- Władze gminy rozumiejące znaczenie edukacji dla rozwoju społecznego i gospodarczego.
- Pojawiające się przykłady rosnących aspiracji edukacyjnych dzieci i ich rodziców.
- Zmodernizowana, wyposażona baza sprzyja efektywności kształcenia dzieci.
- Zagrożenia
- Problemy finansowe organu prowadzącego.
- Brak motywacji do nauki.
- Niechęć rodziców do współpracy ze szkołą.
Działalność dydaktyczna
Priorytetami w tej dziedzinie są:
- Osiągnięcie przez naszych uczniów tak wysokiego wyniku na sprawdzianie i egzaminach gimnazjalnych, jaki jest możliwy w istniejących warunkach.
Aby osiągnąć ten cel nauczyciele m.in. coraz częściej korzystają z nowoczesnych technik nauczania, w szczególności z platformy edukacyjnej, a w tym z technologii e – nauczania. Ze strony nauczycieli to wymaga znacznego nakładu pracy i czasu zarówno na doskonalenie kwalifikacji zawodowych, jak i stworzenie bazy elektronicznych pomocy naukowych, poszukiwanie w Internecie gotowych rozwiązań i zastosowanie większej liczby komputerowych programów dydaktycznych. Na drodze takiej zmiany nauczyciele otrzymują potrzebne wsparcie.
Ponadto kadra pedagogiczna, przy wsparciu rodziców wypracuje takie rozwiązania, które realnie wpłyną na podniesienie motywacji uczniów do nauki.
W szkole w dalszym ciągu funkcjonują dwa „systemy”:
- Pomocy w wyrównywaniu szans,
- Wspierania rozwoju talentów.
Działalność wychowawcza i opiekuńcza
Nauczyciele zachęcają uczniów do udziału w konkursach, olimpiadach, zawodach sportowych, Należy upatrywać w tym duże znaczenie wychowawcze. Szkoła jest organizatorem konkursów gminnych:
- ortograficzny klas I-III szkoły podstawowej;
- pięknego czytania klas IV-VI;
- ortograficzny klas I-III gimnazjum.
Szkoła jest postrzegana przez pracowników i uczniów jako miejsce bezpieczne, czyli wolne od zbędnego stresu szkolnego, w którym uczeń w przypadku trudności edukacyjnych może liczyć na pomoc nauczycieli, a wychowawcy, psycholog i pedagog są w stanie rozpoznać problemy osobowościowe i społeczne uczniów oraz znaleźć sposób na ich rozwiązanie.
Utrzymanie dotychczasowej wysokiej oceny bezpieczeństwa wymaga ciągłych starań ze strony całej społeczności szkolnej: dyrekcji, grona pedagogicznego, rady rodziców i samorządu uczniowskiego.
W szkole prowadzone jest nauczanie indywidualne, zajęcia rewalidacyjne dla uczniów z różnymi dysfunkcjami, zajęcia dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Nauczyciele zdołali zgromadzić w tym względzie bardzo wiele doświadczeń. Należy je w dalszym ciągu racjonalnie wykorzystywać oraz wzmocnić współpracę z poradnią psychologiczno –pedagogiczną, a także stosować przyjęte w szkole procedury związane z udzielaniem uczniom pomocy psychologiczno – pedagogicznej.
W szkole podejmowane są działania w celu podniesienia rozwoju osobistego i społecznego uczniów.
Baza materialna
Największym wyzwaniem jest adaptacja balkonu na salę dydaktyczną dla klas młodszych w związku ze zwiększającą się liczą dzieci. Kolejne większe zadanie to likwidacja szatni, zakup szafek na ubrania oraz organizacja stołówki i kuchni szkolnej. Ważne jest też sukcesywne doposażanie szkoły w nowe i nowoczesne pomoce dydaktyczne i rozbudowa sieci internetowej.
Samorządność uczniowska
W szkole działa Samorząd Uczniowski – zasady jego funkcjonowania i zadania określone są w Statucie. Samorząd jest ważnym partnerem nauczycieli w realizacji zadań wychowawczych. Jest on rzeczywistym współtwórcą i współorganizatorem życia szkoły. Organizuje dyskoteki szkolne, spotkania z ubiegłorocznymi absolwentami gimnazjum, pomaga w realizacji projektów edukacyjnych, uroczystości szkolnych. Samorząd posiada regulamin swojej działalności. Jego organy i opiekun są wybierani w sposób demokratyczny.
W szkole funkcjonują różne formy wolontariatu oraz akcje zmierzające do pomocy potrzebującym z lokalnego środowiska. W szkole promowane są postawy empatii i zrozumienia dla „innych”.
Rada Rodziców
Rodzice uczniów stanowią integralną część szkolnej społeczności. Mają oni istotny wpływ na budowanie pozytywnego obrazu szkoły oraz wspieranie wszechstronnego rozwoju swoich dzieci . Działania rodziców skupiają się wokół: współtworzenia prawa szkolnego, ścisłej współpracy z nauczycielami i wychowawcami, współorganizowania imprez szkolnych i środowiskowych, m.in. rodzinnego festynu szkolnego, Dnia Edukacji Narodowej, Dnia Niepodległości. Ważnym aspektem tej działalności jest też wspomaganie finansowe organizacji konkursów szkolnych i gminnych oraz zakup nagród dla uczniów wyróżniających się w nauce i innych dziedzinach aktywności.
Należy podkreślić, że dobre funkcjonowanie szkoły jest oparte na rzeczywistej, bardzo dobrej i sprawnie funkcjonującej współpracy szkoły z rodzicami uczniów.
Tradycja i nowoczesność
Pielęgnowanie tradycji szkoły niesie ze sobą niebagatelny ładunek wychowawczy. Z tego względu ceremoniał i zwyczaje obchodzone w szkole zasługują na odrębne wyróżnienie. W następnych latach będą one kontynuowane a także wzbogacone o:
- Nawiązanie współpracy ze szkołami noszącymi imię naszego patrona.
- Utrzymywanie kontaktów z absolwentami szkoły poprzez systematyczne badanie ich losów i wykorzystywanie wyników badań w doskonaleniu jakości pracy.
- Opracowanie swoistej HISTORII NASZYCH MIEJSCOWOŚCI.
- Praca nad ubogaceniem strony internetowej szkoły (e-kronika).
Współpraca ze środowiskiem
Szkoła jest instytucją, która nie może działać w oderwaniu od środowiska lokalnego, z którego czerpie, ale też na jego rzecz działa np. poprzez organizację uroczystości patriotycznych, okolicznościowych, udostępnianie zasobów szkoły na wystawę koni , zawody w powożeniu zaprzęgami konnymi, organizację pielgrzymki konnej, organizacje koncertów, wystaw, programów autorskich.
W szkole organizowane są Dni Otwarte w celu zaprezentowania jej przyszłym uczniom tak szkoły podstawowej jak i gimnazjum.
Szkoła wspiera organ prowadzący w działaniach na rzecz rozwoju edukacji w gminie.
Styl kierowania szkoła; zarzadzanie
Dyrektor tak kieruje szkołą, aby działania całego personelu były zogniskowane wokół procesu uczenia się uczniów.
Nauczyciele pracują w zespołach przedmiotowych, wychowawczym, do spraw ewaluacji i innych problemowych.
Praca zespołowa rady pedagogicznej wpływa na usprawnienie:
- wprowadzania reformy programowej,
- planowania procesu dydaktyczno –wychowawczego,
- pomocy psychologiczno – pedagogiczną,
- marketingu szkoły,
- kierowania szkołą.
W znaczącym stopniu dyrektor korzysta z delegowania uprawnień na rzecz przewodniczących zespołów. Przydziały czynności i w powiązaniu z art. 42 KN pozwalają na efektywne wykorzystanie energii, doświadczenia, kompetencji i czasu grona pedagogicznego.
Dalsza perspektywa
Zagadnieniem, którego w szkole nie wolno bagatelizować, jest czwarta światowa rewolucja technologiczna, a wraz z nią powstanie cywilizacji cyfrowej. Z tego powodu wielkim wyzwaniem dla szkoły jest stałe poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jak przygotować uczniów do funkcjonowania w świecie, którego nie tylko dzisiaj nie znamy, ale nie jesteśmy w stanie przewidzieć.
Chodzi o to aby absolwent naszej szkoły w przyszłości potrafił się realizować w rolach nie tylko zawodowych ale też rodzinnych, sąsiedzkich, koleżeńskich, społecznych. By umiał działać na rzecz dobra wspólnego i stawiał je na pierwszym miejscu.
WDN w szkole jest skoncentrowany nie tylko na sprawach tzw. krótkiej perspektywy (reformy programowej, pomocy psychologiczno – pedagogicznej itp.), ale także na zagadnieniu wartości uniwersalnych, które powinny stać się podstawą etosu szkoły i fundamentem człowieczeństwa naszych absolwentów.