Indywidualizacja Procesu Nauczania 2011/2013
Sprawozdanie z realizacji projektu
„Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów
klas I-III w szkole podstawowej w Siedlcu”
Zgodnie z założeniami uczestnikami projektu byli uczniowie i uczennice klas I – III, u których zdiagnozowano indywidualne potrzeby i problemy, mogące stanowić istotną barierę w dalszym rozwoju oraz uzdolnieni uczniowie i uczennice potrzebujący indywidualnego podejścia.
W roku szkolnym 2011/2012/2013 w naszej szkole odbywały się następujące zajęcia, których zadaniem było wsparcie uczniów w procesie nauczania i dostosowania do reformy programowej kształcenia ogólnego:
Lp.
Nazwa zajęcia
Ilość godzin zrealizowanych
1.
Zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji
204
2.
Zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy
108
3.
Zajęcia socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne dla dzieci z zaburzeniami komunikacji społecznej
90
4.
Zajęcia gimnastyki korekcyjnej dla dzieci z wadami postawy
90
5.
Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych matematycznie
90
Łącznie zrealizowano 582 godzin zajęć.
W projekcie wzięło udział 69 uczniów klas I-III. Obserwacja uczniów i uczennic podczas zajęć pozwoliła zauważyć wyraźne efekty. Uczniowie uczęszczający na zajęcia znacznie lepiej zaczęli radzić sobie w przyswajaniu wiedzy. Z kolei uczniowie szczególnie uzdolnieni uczestnicząc na zajęciach wynieśli z nich rozszerzone wiadomości matematyczne, które znacznie wzbogaciły ich wiedzę i umiejętności.
Podczas realizacji zajęć w ramach projektu „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych w gminie Długołęka” wykorzystywane były pomoce dydaktyczne oraz zakupiony sprzęt ze środków unijnych, który to uatrakcyjnił naukę i pozwolił na innowacyjne prowadzenie zajęć przez nauczycieli. Przekazywano również dzieciom niestereotypową wiedzę oraz pokazywano szerokie, niezależne od płci spektrum możliwych wyborów życiowych. Zarówno uczennice, jak i uczniowie otrzymali wiedzę i umiejętności o tej samej jakości i w równym stopniu i niezależnie od stereotypów płci. Byli wspierani/wspierane w dokonywaniu niezależnych decyzji. Zajęcia przyczyniły się do kształtowania partnerskich relacji między płciami, opierających się na zasadzie wzajemnego szacunku, równych praw i obowiązków, wolności od przemocy.
Realizacja projektu „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I – III w szkole podstawowej w Siedlcu” przyniosła spodziewane efekty.