• Świetlica

• Karta zapisu dziecka do świetlicy szkolnej

PLAN PRACY ŚWIETLICY SZKOLNEJ

W ROKU SZKOLNYM 2021/22

Organizacja i plan pracy świetlicy szkolnej wynikają z systemu wychowawczego oraz profilaktyki szkoły. Nauczyciel-wychowawca świetlicy szkolnej organizuje pracę tak by była ściśle związana kalendarzem szkolnym i podstawą programową. W trakcie zajęć, stosowane są różne metody i techniki by jak najbardziej dostosować rodzaj zajęć do zainteresowań i potrzeb uczniów. Grupy świetlicowe obejmują klasy I-III, oraz IV-VI. Świetlica pracuje w godzinach: 7.00 – 8.00 oraz 12.30 – 17.00

1. Cele i zadania świetlicy szkolnej

Celem pracy świetlicy szkolnej jest przede wszystkim zapewnienie uczniom opieki wychowawczej przed zajęciami, oraz po zajęciach tym uczniom którzy czekają na odjazd autobusu szkolnego lub odebranie przez Rodziców. Nauczyciele – wychowawcy świetlicy udzielają  czekającym dzieciom pomocy w  nauce oraz tworzą prawidłowe warunki do pełnego i wszechstronnego rozwoju podopiecznych.

1. Do zadań świetlicy należą:
            1. Zapewnianie bezpieczeństwa uczniom podczas pobytu na świetlicy (z uwzględnieniem działań profilaktycznych dotyczących Covid-19)
            2. Zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa w szkole i w świetlicy.
            3. Integracja uczniów oraz tworzenie przyjaznej atmosfery do pełnego rozwoju osobowości.
            4. Eliminacja zachowań niepożądanych i niebezpiecznych.
            5. Kształtowanie pozytywnych postaw wychowanków.
            6. Wzbudzanie i podtrzymywanie postaw patriotycznych oraz kształtowanie postawy szacunku do tradycji.
            7. Wzmacnianie mocnych stron uczniów oraz pomoc w wyrównywaniu braków.
            8. Rozwijanie zdolności, umiejętności i zainteresowań uczniów.
            9. Zapewnianie uczniom aktywnego wypoczynku z wykorzystaniem różnorodnych metod i form zajęć.
            10.  Nauka współpracy i współdziałania w grupie jak również samodzielnego myślenia i zdrowej rywalizacji.
            11.  Kształtowanie umiejętnego korzystania ze środków masowego przekazu.

1. Proponowane formy pracy do realizacji założeń programowych:
          1. Wspólne odrabianie zadań domowych.
          2. Gry i zabawy integracyjne, słowne, edukacyjne.
          3. Pogadanki, dyskusje i rozmowy tematyczne.
          4. Zajęcia manualne, multimedialne, plastyczne, muzyczne, czytelnicze i relaksacyjne.
          5. Zajęcia ruchowe (gry i zabawy ruchowe, zajęcia na świeżym powietrzu, zajęcia sportowe).
          6. Konkursy, teleturnieje, zagadki i quizy.
          7. Imprezy i uroczystości świetlicowe i wewnątrzszkolne.
          8. Zajęcia wynikające z kalendarza szkolnego oraz planu zajęć świetlicy szkolnej.

W okresie pandemii Covid 19 w roku szkolnym 2021/2022 konieczne będzie szczególne dostosowanie metod do charakteru pracy (to jest ograniczenie kontaktów między uczniami oraz rezygnacja z zabaw grupowych wymagających bliskiego kontaktu uczniów), a także wydłużenie czasu zajęć na świeżym powietrzu o ile pozwolą na to warunki pogodowe.

Anna Głaz