• Akademia Uczniowska (AU) 2013/2014

Program Akademia Uczniowska obejmuje przedmioty: biologię, fizykę oraz matematykę.

Koncentruje się na wprowadzeniu w praktykę szkolną nowych elementów zawartych w podstawie programowej opartych na kompetencjach kluczowych, w tym głównie na: kompetencjach naukowo-technicznych,  matematycznych oraz umiejętności uczenia się.

Do udziału w Szkolnych Kołach Naukowych (SKN) zapraszani są wszyscy uczniowie niezależnie od zdolności, płci oraz poziomu edukacyjnego. Gimnazjaliści pracują w 12- 15 osobowych grupach. Każdy gimnazjalista bierze udział w dwóch SKN z różnych przedmiotów, przygotowując i prowadząc eksperymenty oraz obserwacje, zajęcia z pytaniem problemowym, a także tworząc gry edukacyjne.

W trakcie Szkolnych Kół Naukowych uczniowie samodzielnie:
          • Formułują pytania badawcze,
          • Formułują hipotezy,
          • Planują i przeprowadzają eksperymenty, których celem jest weryfikacja hipotezy,
          • Pogłębiają rozumienie pojęć kluczowych dla danego przedmiotu,
          • Prowadzą Wzajemne Nauczanie,
          • Tworzą gry edukacyjne,
          • Uczniowie wcielają się w rolę nauczyciela, przygotowując karty pracy i prowadząc zajęcia dla kolegów i koleżanek oparte na technikach eksperymentalnych.

Do dnia dzisiejszego gimnazjaliści uczestniczący w programie Akademia uczniowska przygotowali i przeprowadzili doświadczenia z matematyki, fizyki i biologii, które następnie były prezentowane w środowisku szkolnym.

Kilka zdjęć z naszej pracy yes