• Indywidualizacja Procesu Nauczania 2011/2013

Sprawozdanie z realizacji projektu

„Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów

klas I-III w szkole podstawowej w Siedlcu”

Zgodnie z założeniami uczestnikami projektu byli uczniowie i uczennice klas I – III, u których zdiagnozowano indywidualne potrzeby i problemy, mogące stanowić istotną barierę w dalszym rozwoju oraz uzdolnieni uczniowie i uczennice potrzebujący indywidualnego podejścia.

W roku szkolnym 2011/2012/2013 w naszej szkole  odbywały się następujące zajęcia, których zadaniem było wsparcie uczniów w procesie nauczania i dostosowania do reformy programowej kształcenia ogólnego:

Lp.

Nazwa zajęcia

Ilość  godzin zrealizowanych

1.

Zajęcia dla dzieci ze specyficznymi  trudnościami w czytaniu i pisaniu w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji

2.

Zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy

3.

Zajęcia socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne dla dzieci z zaburzeniami komunikacji społecznej

4.

Zajęcia gimnastyki korekcyjnej dla dzieci z wadami postawy

5.

Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych matematycznie

Łącznie zrealizowano  582 godzin zajęć.

W projekcie wzięło udział 69 uczniów klas I-III.      Obserwacja uczniów i uczennic podczas zajęć pozwoliła zauważyć wyraźne efekty. Uczniowie uczęszczający na zajęcia znacznie lepiej zaczęli radzić sobie w przyswajaniu wiedzy. Z kolei uczniowie szczególnie uzdolnieni uczestnicząc na zajęciach wynieśli z nich rozszerzone wiadomości matematyczne, które znacznie wzbogaciły ich wiedzę i umiejętności.

Podczas realizacji zajęć w ramach projektu „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów  klas I-III szkół podstawowych w gminie Długołęka” wykorzystywane były pomoce dydaktyczne oraz    zakupiony sprzęt ze środków unijnych, który to uatrakcyjnił naukę i pozwolił na innowacyjne prowadzenie zajęć przez nauczycieli. Przekazywano również dzieciom niestereotypową wiedzę oraz pokazywano szerokie, niezależne od płci spektrum możliwych wyborów życiowych. Zarówno uczennice, jak i uczniowie otrzymali  wiedzę i umiejętności o tej samej jakości i w równym stopniu i niezależnie od stereotypów płci. Byli wspierani/wspierane w dokonywaniu niezależnych decyzji. Zajęcia przyczyniły się do kształtowania partnerskich relacji między płciami, opierających się na zasadzie wzajemnego szacunku, równych praw i obowiązków, wolności od przemocy.

Realizacja projektu „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I – III w szkole podstawowej w Siedlcu”  przyniosła spodziewane efekty.